Anna Marie Maluya

Anna Marie Maluya

Prožitková angličtina pro děti 2 - 4 let
Prožitková angličtina pro děti 5 - 8 let
Hello everyone, my name is Anna Marie and I am from Cebu, Philippines. I have been living in the Czech Republic since the year 2016 when my one and only daughter Hanička was born.
I studied and graduated in the Philippines in Bachelor of Science in Hotel and Restaurant Management. After graduation, having this degree gave me an opportunity to work in 5-star hotels for more than 5 years namely in Cebu, Philippines, in North Male Atoll, Maldives, and in Fujairah, United Arab Emirates, which gained me a number of compliments from our guests and the management. I used to travel to many places around the world as well when I got the privilege to be working for Emirates Airlines in the United Arab Emirates for 6 years.
Since my parents started sending me to school English has been taught and it is very prominent in the Philippines to learn the English language to be able to communicate with foreign people and most importantly to be qualified for a better position when applying for work. I would say that English is my second language.
I like to play the guitar when I get to have a free time. When I was at a secondary school, I used to play a snare drum when I joined the Women's Drum Corps in our school, and I was a varsity player of a Badminton team as well. I am also an adventurous person who loves to go trekking in nature or go the beach for a swim. 
Being here in the Czech Republic gives me an opportunity to learn another language, which is Czech. At the same time I can also help others here who wants to learn English. Meeting new friends and adapting the environment here is very interesting for me and it suits my quality of being adventurous.

Ahoj, jmenuji se Anna Marie a pocházím ze Cebu, Filipíny. V České republice žiji od roku 2016, kdy se tady narodila i má jediná dcera Hanička.
Na Filipínách jsem vystudovala hotelový a restaurační management s titulem bakalář. Po studiích mi tento titul umožnil pracovat v 5hvězdičkových hotelech po více než 5 let, jmenovitě v Cebu na Filipínách, v North Male Atoll na Maledivách a ve Fujairah ve Spojených arabských emirátech, kde jsem dostala řadu ocenění od hostů i od managementu. Také jsem procestovala spoustu míst po světě, když jsem měla to štěstí pracovat pro Emirates Airlines ve Spojených arabských emirátech po více než 6 let.
Už od začátku, když mě rodiče začali posílat do školy, jsem se učila anglicky, což je na Filipínách významný jazyk. Angličtina je důležitá, abyste se mohli domluvit s cizinci, a hlavně, abyste se mohli ucházet o lepší pracovní pozici při hledání zaměstnání. Řekla bych, že angličtina je mým druhým jazykem.
Když mám trochu volného času, tak ráda hraji na kytaru. Během střední školy jsem hrála i na bicí v dívčí kapele, a zároveň jsem byla i v týmu badmintonového družstva. Mám ráda dobrodružství, výlety do přírody nebo plavání na pláži.
Pobyt v České republice je příležitostí jak se naučit další jazyk, kterým je čeština. Zároveň ale taky můžu pomoci ostatním, kteří se tady chtějí naučit anglicky. Poznávat nové české přátele a osvojovat si nové prostředí je pro mě velmi zajímavé a vyhovuje to i mé povaze dobrodruha.